Kategorie      
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

NABÍJENÍ BATERIÍ

Úvod NABÍJENÍ BATERIÍ

Nabíjení telefonu se může jevit jako banální záležitost, ale při chybném zacházení ničí baterii. Není to pouze o tom, že ho člověk zastrčí do elektrické zásuvky. Redakce Modré vlny Vám přináší cenné rady, jak životnost baterie prodloužit.

 

Nenechávejte mobil v nabíječce déle než je potřeba
Když baterie dosáhne 100 % nabití a necháme ji v síti, riskujeme snížení kapacity. Je dobré také vytáhnout baterii z nabíječky o chvilku dříve, než dosáhne plné kapacity. Pokud tak neučiníme, baterie jistě neodejde během roku používání, ale úbytek kapacity se brzy promítne.

Nenechte ani nevybíjejte baterii na 0 %
Je chyba nechat vybít telefon na nulovou hodnotu. Když se tak stane párkrát, nevadí, ale častěji už by se to nemuselo vyplatit. Úplné vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity moderním článkům dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 80 procenty. Každým plným nabitím se zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus.

Pozor na přehřívání baterie
S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit. Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno autobusu. Při nabíjení je též dobré vyndávat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí. Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém.

Nová baterie je nabitá jen z části
Většina zařízení se prodává s jen částečně nabitou baterií - přibližně 40 až 50 procent. Je to prý optimální stav pro tento typ baterií, když se předpokládá, že zařízení bude nějakou dobu vypnuto, proto nový přístroj nechte před prvním použitím plně nabít. 

Nabití z 0 na 100 %
Úplné vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity moderním lithiovým článkům dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 80 procenty. Každým plným nabitím se zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Bateriím nového typu nevadí nabíjení např. ze 60 %, ale hodně jim vadí, pokud je necháte vybít na 0 %. U chytrého telefonu je dobré, aby hladina baterie neklesla pod 20 %. Samozřejmě pokud Vám po náročném dni zbyde v akumulátoru pár procent, nic se neděje. Jednou měsíčně to může být prospěšné pro zkalibrování a zpřesnění výpočtu zbývajícího času.

Nabíjení přes noc baterii neprospívá
K plnému dobití na maximální kapacitu stačí zpravidla dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc tak není potřeba. Nové typy baterií jsou ale naštěstí chráněny před přebitím a po naplnění kapacity se samy přestanou nabíjet. Problémem však může být teplota akumulátoru. Pokud nabíjíte přes noc, tak i přes to, že se telefon přestane nabíjet, stále se zde může udržovat vyšší teplota. Noční nabíjení tedy dlouhodobou výdrž baterie zkracuje.

Nenechávejte baterie dlouho vybité
Když už se Vám telefon úplně vybije, měli byste ho nabít co nejdříve. Rozhodně se nedoporučuje nechávat vybitý mobil týden v šuplíku. Baterie se v takovém případě může kompletně odporoučet do věčných lovišť a ztratit schopnost držet nabití. Pokud víte, že nebudete přístroj dlouho používat, nabijte ho na 50 %. Není dobré nabíjet baterii úplně, protože to může vést ke zmenšení její kapacity a zkrácení životnosti.

Copyright 2014 - 2024 © Baterie do notebooků - Galax.cz